Pytania i Odpowiedzi
Często zadawane pytania
1. Prawo jazdy – od czego powinien zacząć kandydat?
W pierwszej kolejności kandydat powinien zapisać się na badania lekarskie (możliwość wykonania w szkole jazdy Elmol), a następnie złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy wraz ze wszystkimi załącznikami oraz wnioskiem o wyrobienie profilu kandydata na kierowcę w starostwie powiatowym.
Następnie kursant po uzyskaniu numeru PKK zapisuje się na kurs. Po odbytym szkoleniu przystępuje do egzaminu w WORDzie.
2. Co to jest PKK?
Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) jest elektronicznym dokumentem, który jest generowany w systemie przez wydział komunikacji starostwa powiatowego. Znajdują się w nim dane oraz informacje identyfikujące osobę ubiegającą się o wydanie prawa jazdy.
3. Jakie są wymagane dokumenty do uzyskania PKK?
Każdorazowo jest wymagane:
4. Czy kursant przystępujący do kursu praktycznego powinien mieć zdaną wcześniej teorię?
W PKK musi pojawić się wpis o uzyskaniu pozytywnego wyniku państwowego egzaminu teoretycznego w momencie kiedy OSK pobiera PKK przyjmując daną osobę na kurs, wówczas uczestnik kursu może być zwolniony z zajęć teoretycznych.
5. Czy na kursie z OSK z teorią uczestnik powinien zdawać egzamin wewnętrzny z teorii?
Tak, kursant, który nie korzysta ze zwolnienia z części teoretycznej kursu zobowiązany jest do zdania wewnętrznego egzaminu teoretycznego, dotychczas realizowanego bezpośrednio po zakończeniu e-learningu lub po całym kursie jeśli był przeprowadzony tradycyjnymi metodami.
6. Jeśli uczestnik kursu zda egzamin teoretyczny w WORD-zie powinien gdzieś to zgłosić?
Nie, pozytywny wynik z części teoretycznej zostanie wprowadzony przez WORD do PKK.
7. Jak sprawdzić czy mogę odebrać prawo jazdy?
Na stronie: https://info-car.pl/infocar/prawo-jazdy/sprawdz-status.html widnieje informacja, czy prawo jazdy zostało już wyrobione, natomiast należy poczekać 1-2 tygodni aż będzie gotowe do odbioru w Wydziale Komunikacji.
8. Co w przypadku kiedy kursant zrezygnuje z teorii w OSK?
Nastąpią jedynie zmiany w adresie pod który udajemy się po uzyskaniu profilu kandydata na kierowcę.
Należy wybrać się do WORDu i zapisać na egzamin zamiast do ośrodka szkolenia kierowców, jednakże jeżeli kursant (zapisany już na kurs) zdecyduje się na wcześniejsze przystąpienie do egzaminu teoretycznego, zobowiązany jest do powiadomienia swojej szkoły jazdy o tym, tak aby mogła odpowiednio poinformować o tym WORD.
9. Czy istnieje możliwość zapłacić za kurs w ratach?
Tak, każdą pełną płatność za kurs można rozłożyć na 3 równe raty: